administrator
Administrator
Dołączył: 28 Paź 2006
Posty: 30
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5
|
Wysłany: Wto 18:53, 31 Sie 2010 Temat postu: Refleksje po Lednicy |
|
|
Załączam artykuł, który ukazał się w sierpniowym numerze "Pszczelarstwa"
Cytat: | Pszczelarze Karpackiego Związku z Darem Miodu dla uczestników XIV Ogólnopolskiego Spotkania Młodych - Lednica 5 czerwca 2010.
Pielgrzymką na spotkanie Lednickie w dniu 5 czerwca 2010 r. i obdarowaniem miodem pszczelarze Karpackiego Związku zakończyli trwającą niemal rok akcję - 100 tysięcy słoików miodu dla uczestników XIV Ogólnopolskiego Spotkania Młodych w Lednicy. Drodzy Czytelnicy! Zastanawiacie się zapewne skąd ten pomysł, o co tu chodzi, co wspólnego łączy pszczelarzy, pszczoły, miód - ze spotkaniem młodzieży gromadzącej się na Polach Lednickich w celu wyboru Chrystusa?
Wszystko zaczęło się na pielgrzymce w podtarnowskiej Jamnej, gdzie corocznie pszczelarze naszego związku spotykają się na nabożeństwie dziękczynnym za łaski i opiekę Boską nad nami i naszymi pasiekami. Modlitwie tej przewodzi dominikanin ojciec Jan Góra. Właśnie na ostatniej pielgrzymce w 2009 roku o. Jan Góra zainspirował pszczelarzy Karpackiego Związku do ofiarowania miodu w 50-cio gramowych słoiczkach dla każdego ze 100-u tysięcy uczestników spotkania na Polach Lednickich w 2010 roku. O. J. Góra uzasadniał, że spotkanie 5 czerwca 2010 roku odbędzie się pod hasłem "Kobieta - dar i tajemnica". Że będzie to zgłębienie tajemnicy kobiety, uświadomienie doniosłości kobiet wśród nas, lepszego poznania archetypu Ewy, misji Maryi, a w nich każdej z kobiet- naszych matek, żon i sióstr, a ostatecznie Kościoła, który jest małżonką Chrystusa. A cóż może lepiej wyrazić słodycz kobiety jak nie Miód z polskiej pasieki. Miód - produkt dziewiczych pszczół, wspaniały dar natury, również wśród pogan budził głębsze refleksje. Wydawał się pokarmem bogów i ich darem. Miód uchodził za kwintesencję wszelkiej słodyczy. Tę naturalną symbolikę przejęli chrześcijanie, u których spożywanie miodu było jakby przyjmowaniem sakramentu. Te słowa były przekonywujące i od nich się zaczęło.
Szanowni Czytelnicy, w tym skromnym moim wywodzie pojawiają się określenia Lednica, ojciec Jan Góra, spotkania młodzieży - skąd to wszystko? Pozwolę sobie przybliżyć zjawisko zahaczając o mały rys historyczno - geograficzny. "Drodzy młodzi Przyjaciele! Już po raz czternasty zwołuję Was i zapraszam Was nad Lednicę na dzień 5 czerwca 2010 r. To, że ja Was zapraszam jest tylko przypadkiem, zaprasza Was sam Chrystus abyście Go wybrali, tak jak wybrał Go Mieszko I przed tysiącem lat". Takimi słowami zaprasza słynny Polak i propagator małych ojczyzn- dominikanin ojciec Jan Góra młodzież z Polski i z całego świata na doroczne Spotkanie Młodych w Lednicy. Pola Lednickie znajdują się na trasie pomiędzy Poznaniem a Gnieznem. To w tym miejscu, według przekazów historycznych, na wyspie Jeziora Lednica, zwanej Ostrów Lednicki miał miejsce Chrzest Polski przyjęty przez Mieszka I. To miejsce wybrał o. Jan Góra, duszpasterz akademicki na miejsce spotkań młodzieży z Chrystusem i od 1997 roku odbywają się one każdego roku w wigilię Święta Zesłania Ducha . W tym miejscu pod Bramą Trzeciego Tysiąclecia spotkał się z młodzieżą Jan Paweł II. Od tego czasu na czuwania modlitewne nad Lednicę przybywają dziesiątki tysięcy uczestników, którzy pod Bramą- Rybą dokonują uroczyście "Wyboru - Chrystusa". Obecnie patronat nad tymi spotkaniami przejął Papież Benedykt XVI.
Jak już wcześniej nadmieniłem, Zarząd Karpackiego Związku Pszczelarzy podjął wyzwanie i rozpoczął przygotowanie do zebrania i ofiarowania 100-u tysięcy słoiczków miodu. Znaleźliśmy szybko sojusznika w osobie Pana Józefa Brońskiego, Członka Zarządu Starostwa Nowosądeckiego, który rozumiejąc szczytny cel akcji podjął się pomocy i przekonania władz samorządów Województwa Małopolskiego i Powiatu Nowosądeckiego do wsparcia finansowego. Od tego momentu rozpoczęła się wytężona praca polegająca na zebraniu miodu, opracowaniu projektów o dofinansowanie przez Małopolski Urząd Wojewódzki i Powiat Nowosądecki. Do całej akcji ze wsparciem przystąpiła firma "Sądecki Bartnik" z Panem Januszem Kasztelewiczem na czele. W efekcie niemal rocznych przygotowań pszczelarze zebrali miód, samorządy pozyskały środki na słoiki, etykiety opatrzone logotypem Lednicy, Karpackiego Związku Pszczelarzy, Małopolski i Sądecczyzny oraz folder, który ukaże się pod nazwą "Małopolski Miodowy Szlak". Firma "Sądecki Bartnik" dokonała darmowego rozlania i zapakowania pamiątkowego słoiczka miodu dla każdego z uczestników spotkania oraz dostarczyła go na Pola Lednickie. Pan Józef Broński przez cały słoneczny dzień przed pięknym namiotem promującym Małopolskę, Powiat Nowosądecki i Miasto Nowy Targ wydawał pielgrzymom miód i materiały promocyjne. Natomiast pszczelarze Karpackiego Związku uświetnili główną ceremonię Eucharystii, celebrowaną przez Prymasa Henryka Muszyńskiego, ofiarowaniem koszyka z produktami pszczelimi jako Dar Ołtarza. Delegacja pszczelarzy prowadzona była przez poczty sztandarowe Karpackiego Związku i górali z Bukowiny Tatrzańskiej. Cała 30-to osobowa delegacja w strojach pszczelarskich i góralskich z Darami Ołtarza przemaszerowała o północy przez symboliczną Bramę Trzeciego Tysiąclecia.
Zanim jednak pielgrzymi - delegaci Karpackiego Związku Pszczelarzy dotarli na Pola Lednickie, po drodze złożyli pokłon Matce Boskiej Częstochowskiej, Najświętszej Marii Pannie w Licheniu oraz przed relikwiami Świętego Wojciecha w Prymasowskiej Katedrze Gnieźnieńskiej. Była to piękna pielgrzymka połączona z poznawaniem korzeni historycznych Polski. Pogoda była piękna jednak w momencie wyjazdu za sobą zostawialiśmy tonącą Małopolskę. Z każdym kilometrem podróży słyszeliśmy tragiczne wiadomości o wielkich zniszczeniach powodziowych, zrywanych mostach , walących się domach, tonących ludziach zwłaszcza na terenie Gminy Grybów, Nowego Sącza i Powiatu Limanowskiego. Nasz transport miodu już musiał jechać objazdami z uwagi na powódź. Część pszczelarzy, których wielka woda odcięła od świata nie dołączyła do naszej wycieczki. Z powagą odbieraliśmy telefony z informacjami o kolejnych zabranych przez wodę pasiekach. Współczujemy wszystkim pokrzywdzonym przez wodę pszczelarzom i nie tylko pszczelarzom. Będziemy na miarę możliwości Naszego związku starać się pomagać naszym pszczelarzom.
W tym miejscu za pozwoleniem Redakcji "Pszczelarstwa" jako Prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy pragnę z głębi serca podziękować wszystkim których wkład przyczynił sie do pomyślnego przeprowadzenia akcji - "100 tysięcy słoiczków miodu dla uczestników Spotkań Lednickich". Szczególnie dziękuję pszczelarzom, Panu Józefowi Brońskiemu i za jego pośrednictwem Władzom Województwa Małopolskiego i Starostwa Nowosądeckiego, Firmie Sądecki Bartnik. Ponadto Burmistrzowi Nowego Targu, Staroście Tatrzańskiemu, Burmistrzowi Miasta i Gminy Krynica, Wójtowi Gminy Rytro, którzy wsparli finansowo inicjatywę karpackich pszczelarzy i umożliwili bezpłatny wyjazd 30-u pszczelarzy na wycieczkę - pielgrzymkę finalizującą całą akcję Daru Miodu a tym samym promującą swój region. Wszyscy pszczelarze, uczestnicy Eucharystii ubrani w kombinezony i kapelusze pszczelarskie otrzymali je od Związku na pamiątkę tej pięknej akcji Ofiarowania Miodu i Spotkania z Chrystusem w Lednicy. Jestem przekonany, że dla czystości intencji i dla pamięci wspólnych chwil zarówno Ofiarodawców jak i obdarowanych na Polach Lednickich warto było podjąć się tego trudu. Dziękuję.
Z pszczelarskim pozdrowieniem
Stanisław Kowalczyk
Prezes Karpackiego Związku Pszczelarzy
w Nowym Sączu
|
Post został pochwalony 0 razy
|
|