Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna

Walczymy z chorobami i pasożytami.

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Gospodarka pasieczna
Autor Wiadomość
Czesław



Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 205
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Berest

PostWysłany: Pią 12:22, 22 Sty 2016    Temat postu: Walczymy z chorobami i pasożytami.

Szanowni użytkownicy tego forum. Już prawie rok jak ukazał się ostatni wpis
w temacie gospodarka pasieczna. Jest to trochę dziwne,jako że jak pokazuje statystyka, jest to najczęściej otwierany temat na tym forum. Mogło by się wydawać, że nikt nie potrzebuje żadnej porady w temacie gospodarki, i wszyscy już wszystko wiedzą. To dlaczego tyle odsłon tego tematu?
Myślę,że powodem braku pytań jest obawa, aby ktoś sobie nie pomyślał, że pytający jest niedouczony i wymaga pomocy. Obserwuję takie zjawisko, podczas wielu wykładów, jakie prowadzę w różnych częściach kraju dla pszczelarzy.
Kiedy przechodząc z jednej części tematu w kolejny, zadaję często pytanie, "czy ktoś chciałby o coś spytać?" Bardzo rzadko ktoś przyznaje się, że czegoś nie zrozumiał, lub chciałby rozwinąć temat. Dopiero kiedy prowadzący ogłasza przerwę w wykładzie, aby prelegent mógł, odetchnąć i zmoczyć usta, podchodzą dyskutanci i zadają wiele pytań. Mówię wtedy, dlaczego pan teraz pyta, a nie wtedy kiedy był czas zadawania pytań, i przy okazji także inni słuchacze mogli by usłyszeć odpowiedź na zadane pytanie? A wie pan, czasem by koledzy pomyśleli, że jestem nieprzygotowany do prowadzenia pasieki, a tego chciałbym uniknąć.
I tu , być może jest "pies pogrzebany". Wielu woli udawać, że wszystko wiedzą, a wstydzą się zadać pytanie dotyczące czegoś , co sprawia im problem , który być może, jest już przez kogoś rozwiązany.
A więc , wyprzedzając ewentualne takie pytania których niejeden wstydzi się zadać, chcę powiedzieć, że największym obecnie problemem w prowadzeniu pasiek, jest utrzymanie pszczół w takim stanie zdrowia, aby nie zagrażał on , nie tylko trwaniu rodziny, ale pozwalał na wykorzystanie pożytków, dla dobra własnego i dochodu pszczelarza.
Większość spraw związanych z ogólnie pojętą zdrowotnością pszczół, nie musi polegać na stosowaniu różnego rodzaju preparatów, nazywanych potocznie lekami. Podobnie jak w leczeniu chorób człowieka, wiele preparatów, ma oprócz właściwości leczniczych, także skutki uboczne, których nagromadzenie się w rodzinie pszczelej , będzie powodowało, skutki ujemne nie tylko dla zdrowia pszczół, ale także dla jakości produktów od nich pozyskiwanych, a w niektórych przypadkach , także dla zdrowia pszczelarza, wykonującego np. zabiegi przeciw warrozie, trującymi preparatami, w nieodpowiedni sposób.
Wielu tych negatywnych czynników można uniknąć, dostosowując metodę gospodarki pasiecznej tak,aby wycofać się, ze stosowania chemicznych środków w pasiece. Podstawą tego jest odpowiednia konstrukcja ula, a w szczególności, techniczne rozwiązania jakie należy zastosować w dennicy, gdyż tam, rozgrywa się główna "bitwa" z pasożytem, i dzięki zastosowanym tam rozwiązaniem, możemy poprawić warunki higieniczne w ulu. Szczegółowe opisy tego rozwiązania, możemy umieszczać w kolejnych wpisach, o ile temat okaże się interesujący dla tych którzy na to forum wchodzą. Na początek przedstawiam zdjęcie takiej dennicy,aby pokazać , że nie jest to żadne skomplikowane rozwiązanie i nie trudno dostosować posiadane w pasiece ule do tych wymogów.
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
Zachęcam do zadawania pytań odnośnie przedstawionego rozwiązania.
Jeśli zainteresowanie będzie widoczne, będziemy ciągnąć temat.
Pozdrawiam.


Post został pochwalony 0 razy

Ostatnio zmieniony przez Czesław dnia Pią 12:24, 22 Sty 2016, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Czesław



Dołączył: 29 Paź 2006
Posty: 205
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5
Skąd: Berest

PostWysłany: Wto 19:51, 22 Mar 2016    Temat postu:

Dziś minęło 2 miesiące od umieszczenia powyższego wpisu. Pomimo blisko półtora tysiąca odsłon, nikt nie umieścił ani słowa na poruszony temat. Ilość odsłon mogła by wskazywać, że temat jest interesujący, bo więcej razy był otwierany, aniżeli jest członków w Karpackim Związku Pszczelarzy, jednak brak absolutnie jednego słowa
wpisu może wskazywać także że nie zainteresował on nikogo i szkoda była go umieszczać. Trudno wskazać co rzeczywiście o tym sądzić?
Pozdrawiam. Czesław.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Gospodarka pasieczna Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin