![Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna](http://www.kzp.nsacz.pl/files/ramki.jpg) |
|
Autor |
Wiadomość |
krzysglo
Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: opolskie
|
Wysłany: Nie 21:15, 04 Gru 2011 Temat postu: XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasną Górę |
|
|
ŚLĄSKI OŚRODEK DORADZTWA ROLNICZEGO w CZĘSTOCHOWIE
POLSKI ZWIĄZEK PSZCZELARSKI w WARSZAWIE
REGIONALNY ZWIĄZEK PSZCZELARZY w CZĘSTOCHOWIE
zapraszają na
XVII KRAJOWĄ KONFERENCJĘ PSZCZELARSKĄ
na temat
Produkty pszczele w profilaktyce i leczeniu w dniu 06.12.2011r.
tj. w przeddzień XXIII Ogólnopolskiej Pielgrzymki Pszczelarzy na Jasną Górę
Miejsce konferencji: Jasna Góra – Sala Ojca A. Kordeckiego
Czas trwania : od godz. 15.00 – do godz.18.30
15.00 - 15.20 Otwarcie konferencji i powitanie zaproszonych gości:
- Dyrektor Śląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Częstochowie – Ewa Nowak
- Prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego w Warszawie – Tadeusz Sabat
15..20 - 16..05 „Propolis – nowe możliwości w profilaktyce i leczeniu” prof. dr hab. Ryszard Czarnecki, Collegium Medicum Uniwersytet Jagielloński w Krakowie.
Dyskusja
16.05 - 16.50 „Wykorzystanie jadu i innych produktów pochodzenia pszczelego w medycynie” dr Jan Giza - Centrum Medycyny Naturalnej GISSA w Kazimierzu Dolnym.
Dyskusja
Przerwa16.50-17.10
17.10 – 17.55 „Nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego” prof. dr hab. Bogdan Kędzia, mgr farm. Elżbieta Hołderna Kędzia Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Poznaniu
Dyskusja
Przerwa 17.55 – 18.00
18.00 – 18.30 „Dzieje Jasnej Góry z uwzględnieniem najnowszej jej historii” o. Kamil Szustak - dyrektor radia Jasna Góra, Zakon Ojców Paulinów
Zakończenie konferencji o godzinie 18.30 Uczestnicy otrzymają materiały konferencyjne.
Wszelkich informacji udzielają organizatorzy: Śląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Częstochowie, Dział Przedsiębiorczości Wiejskiego Gospodarstwa Domowego i Agroturystyki tel. 34 37 70 108 e: mail: [link widoczny dla zalogowanych], strona internetowa: [link widoczny dla zalogowanych] lub Regionalny Związek Pszczelarzy w Częstochowie, tel. 34 36 57 43,9 e:mail: [link widoczny dla zalogowanych], strona internetowa: [link widoczny dla zalogowanych]
źródło:
[link widoczny dla zalogowanych]
XXIII Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy na Jasnej Górze
Program Uroczystości Pielgrzymkowych
6 grudnia 2011 r. o godzinie 20.00 w Kaplicy Matki Boskiej Częstochowskiej odbędzie się Msza Święta dla pszczelarzy pod przewodnictwem ks. Stanisława Kolarskiego, kapelana pszczelarzy krakowskich
7 grudnia 2011 r.
g. 10.30 - zbiórka pocztów sztandarowych na dziedzińcu
11.00 - w Bazylice uroczysta Msza Święta w intencji pszczelarzy
12.30 - spotkanie pszczelarzy w Sali Ojca A.Kordeckiego z prezydentem PZP i zaproszonymi gośćmi.
źródło: PP 11/2011 s.9
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/Saphic/images/spacer.gif) |
|
![](http://picsrv.fora.pl/subSilver/images/spacer.gif) |
krzysglo
Dołączył: 18 Sty 2010
Posty: 74
Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: opolskie
|
Wysłany: Pią 21:23, 09 Gru 2011 Temat postu: |
|
|
cyt.
Krajowa Konferencja Pszczelarska i Pielgrzymka Pszczelarzy trwa w dniach 6-7 grudnia na Jasnej Górze. Przybyli hodowcy pszczół, właściciele pasiek i producenci miodu, przedstawiciele instytucji i organizacji rolniczych - ok. 4 tys. osób.
„Na naszym terenie, to był bardzo dobry rok, pomimo wiosny takiej troszkę okropnej, ale wydajność miodowa jest bardzo dobra. Na naszym terenie pszczelarze dobrze zebrali miód za wyjątkiem miodu wrzosowego – mówi Zdzisław Lorenc, prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Koszalinie – Kwestia teraz będzie tylko przezimowania rodzin pszczelich, gdyż te warunki, które w tej chwili panują, nie bardzo sprzyjają, bo jest duża wilgotność. Wolelibyśmy, gdyby była mroźna zima. Tym bardziej, że nad morzem mamy jeszcze dodatkową wilgoć z Bałtyku i to nas trochę niepokoi, jak te pszczoły przezimują”.
„Jeżeli chodzi o ten rok w rejonie Bełchatowa, to nie był zły, raczej przeciętny. Były różne zawirowania na wiosnę, ale później się wyklarowało – wyjaśnia Jan Polak, prezes Koła Pszczelarzy w Bełchatowie – Ja mam około 30 rodzin pszczelich. Lubię to, co robię, nie liczę na jakieś duże pieniądze, ale rodzina, znajomi bardzo chętnie nabywają u mnie miód, i cieszą się z tego, że mają miód prosto z pasieki, bo to właśnie się liczy” – zaznacza.
Zdzisław Lorenc przestrzega przed kupowaniem miodów w supermarketach: „Niestety w dalszym ciągu jest pokątne sprowadzanie miodu i mieszanie. Na etykiecie pisze ‘miód z krajów Unii Europejskiej i innych’ i to rozwiązuje sprawę tego, który rozlewa ten miód, natomiast skąd ten miód jest, nie wiadomo. Z różnych stron, najpierw to jedzie do Rumunii, z Rumunii do Niemiec, z Niemiec do nas, i tak niektórzy to produkują – opowiada – Nam pomaga Polski Związek Pszczelarski wypuszczając banderolę, również opracowali słoik na miód”.
„Teraz prawie na każdym kroku mówi się, że środowisko jest zatrute, a pszczoła to miernik właśnie tego dobrego, naturalnego, zdrowego środowiska. Jeżeli pszczoła ginie, a giną, to znaczy, że coś z tą ochroną przyrody jest niedobrze – stwierdza Jan Polak – Te pestycydy i rolnicy. Mam pasiekę poza miastem, to ja widzę, co rolnicy robią, taka świadomość jakaś jest niska. Zobaczy, że już słońce po południu troszeczkę się opuszcza, to on już jedzie i opryskuje, a pszczoły jeszcze pracują normalnie w polu, i to bardzo szkodzi pszczołom. A te wszystkie pestycydy, które poprzez korzenie roślina pobierze, to skumuluje w swoim organizmie, potem zwierzęta to zjadają, no na przykład krowy, potem to wydzielają i jest w nawozie, i ta trucizna cały czas ma obieg w przyrodzie”.
Pierwszy dzień jasnogórskiego spotkania to czas poświęcony Krajowej Konferencji Pszczelarskiej. W tym roku został podjęty temat: „Produkty pszczele w profilaktyce i leczeniu”. Uczesnticy spotkania usłyszeli m.in. o nowych możliwościach zastosowania propolisu w profilaktyce i leczeniu, a także jak można wykorzystać jad i inne produkty pochodzenia pszczelego w medycynie. Pszczelarzom zostały także przedstawione nowe badania nad biologicznymi właściwościami pyłku kwiatowego.
Wieczorem, Mszą św. odprawioną o godz. 20.00 w Kaplicy Matki Bożej, rozpoczęła się 23. Ogólnopolska Pielgrzymka Pszczelarzy. Jednak tradycyjnie centralnym punktem pielgrzymki była uroczysta Eucharystia odprawiona 7 grudnia, w przypadające tego dnia wspomnienie patrona pszczelarzy - św. Ambrożego. Msza św. rozpoczęła się o godz. 11.00 w bazylice, a przewodniczył jej bp Kazimierz Gurda. Zebranych powitał o. Łukasz Buzun, podprzeor Jasnej Góry.
Obecni byli m.in.: Tadeusz Sabat, prezydent Polskiego Związku Pszczelarskiego i przedstawiciele regionalnych związków pszczelarskich oraz Jarosław Naze, zastępca Głównego Lekarza Weterynarii. Koła pszczelarskie wystawiły poczty sztandarowe. Oprawę muzyczną przygotował Chór z Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli.
„Składamy na ołtarzu Pana prośby i błagania ukryte w sercach naszych. Prosimy również głośno wołając – o Panie pomóż nam budować nasz pszczelarski dom, dom, w którym znajdziemy ochronę przed nie zawsze przyjaznym światem. Pragniemy, by nasz związkowy, pszczelarski dom, był podobny do rodzinnego domu, gdzie sukces jednego z domowników, to radość wszystkich domów, klęska jednego, to całego domu smutek. Pszczelarskie serca proszą i pragną pszczelarskiego domu, w którym nie ma miejsca na hipokryzję, obłudę czy też zakłamanie” - mówił na początku Mszy św. Tadeusz Sabat.
„Pszczelarze dziękują Panu Bogu za miniony rok pracy, za zbiory miodu, które pracowite pszczoły zgromadziły dzięki ich trosce i zapobiegliwości w odpowiednio przygotowanych dla nich pasiekach. Dziękują Panu Bogu za to, że w kolejnym roku udaje im się zapewnić miód na polski stół. Miód, który jest poszukiwanym, bardzo smacznym i bardzo potrzebnym pokarmem pomagającym utrzymać dobre zdrowie” – powiedział w homilii bp Gurda.
*
Św. Ambroży, biskup Mediolanu i wybitny Doktor Kościoła, zmarł w 397 r. Uznawany jest za patrona i opiekuna bartników. Legenda głosi, że po jego urodzeniu pszczoły siadły mu na ustach, nie wyrządzając żadnej krzywdy. Zrozumiano to zdarzenie jako zapowiedź, że będzie wybitnym mówcą.
o. Stanisław Tomoń
BPJG / mn
2011-12-07, środa, godz. 13.00
Foto relacja:
[link widoczny dla zalogowanych]
Homilia i wywiady:
[link widoczny dla zalogowanych]
Post został pochwalony 0 razy
|
|
Powrót do góry |
|
![](http://picsrv.fora.pl/Saphic/images/spacer.gif) |
|
|
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach
|
fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
|