Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna

Wycieczka do Chełma

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Aktualne sprawy
Autor Wiadomość
Jan Cykrys



Dołączył: 16 Kwi 2007
Posty: 6
Przeczytał: 0 tematów

Pomógł: 2 razy
Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Sob 15:42, 16 Cze 2007    Temat postu: Wycieczka do Chełma

MottoI
"Piękna nasza Polska cała" W.Pol
MottoII
"Rok bez wycieczki to rok stracony" K.Z.Peregrapi
Wyznawcy obu tych poglądów –członkowie Karpackiego Związku Pszczelarzy,udali się do Chełma Lubelskiego na zaproszenie Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy ,aby wziąć udział w Święcie Pszczoły, w dniach 2,3 czerwca 07r.
Z okien autokaru widać było soczystą ,wiosenną zieleń pól, sadów i wielohektarowe plantacje porzeczek i malin.(lubelskie).Słynna ściana wschodnia to już zupełnie inna kraina niż przed dziesięcioma laty. Widać wiele nowych domów, a stare są odnowione .W obejściach panuje porządek ,w ogródkach rosną trawniki, iglaki , byliny.
Dłuższy postój w Sandomierzu wykorzystaliśmy na zapoznanie się z historią tego średniowiecznego miasta, zwiedzając katedrę ,muzeum diecezjalne i korytarze powstałe na miejscu poszczególnych piwnic mieszczańskich .Piwnice łatwo się kopało (less)lecz w xx wieku budynki zaczęły się zapadać. Miasto uratowali śląscy górnicy ,którzy od lat sześćdziesiątych ub. wieku zabezpieczali wyrobiska, łącząc je w korytarze udostępnione do zwiedzania turystom.
Z powodu burzy i ulewy jak nastąpiła 2 czerwca mocno spóźniliśmy się na konferencję naukową z okazji Święta. Po noclegu w Okrzowie (kilka km od Chełma) udaliśmy się na mszę św. rozpoczynającą obchody. Ksiądz proboszcz przywitał wszystkich pszczelarzy ,a w homilii wskazał jakie cechy pszczół powinni sobie przyswoić ludzie. Są to: jedność w działaniu ,pracowitość i obrona swojego gniazda. W kontakcie z wiernymi widać było ,że ksiądz otrzymał od Ducha św, szczególny dar-dar poczucia humoru(niestety dotąd nie uwzględniony wśród 7 darów Ducha śwWink
W części oficjalno –artystycznej zapamiętamy wystąpienie ukraińskiego ,umundurowanego generała kozaków(dlaczego nie atamana?)który chełmskiemu staroście wręczył certyfikat przyznający godność i tytuł kozaka.
Uroczystość uświetnił chór mieszany „Kantata” z Lublina. Śpiewał zarówno w kościele podczas mszy św, (m.in.Gaude Mater)jak i w sali (pieśni patriotyczne i ludowe).
Dzieci i młodzież przygotowały program baletowy tańców nowoczesnych.
Od rana wokół szkoły odbywał się kiermasz miodów, sprzętu pszczelarskiego i literatury fachowej. Spotykali się pszczelarze z różnych rejonów kraju. Od zaprzyjaźnionych z nami pszczelarzy z Z.P. „Polanka”z Panią Prezes na czele, dowiedzieliśmy się o ich interwencji i pracy w celu zmiany ustawy z grudnia ub. roku, która jest antyekologiczna i działa przeciw drobnym pszczelarzom. Prawdopodobnie wymyślili ją ci którzy są „plus catholique que le pape”
Po południu zwiedziliśmy 2 pasieki ,pierwszą kolegi Polichta ,gdzie podziwialiśmy ule wykonane z trzciny przez gospodarza ,zaznajomiliśmy się ze stosowanymi przez niego metodami gospodarki pasiecznej(m.in.pudrowanie jako metoda walki z warrozą, lansowaną przez naszego v prezesa Cz.Junga.)Zostaliśmy nakarmieni i napojeni ,a spotkanie odbywało się w miłej i przyjaznej atmosferze .”wsi spokojnej, wsi wesołej” gdzie było miejsce dla gości ,b. pomysłowy kącik dla dzieci ,w sąsiedztwie zwierzęta i bardzo zadbany ogród warzywny i kwiatowy.
Kol.Czajka to nie często dziś spotykany typ człowieka zadowolonego. Jest zadowolony ze swojej pracy(zajmuje się wyłącznie pasieką złożoną z 300 pni)z cen zarówno za swój miód jak i sprzętu surowców.(deski dębowe,”krociaki”z których własnoręcznie wykonuje ule mogące przetrwać nawet 100lat)Pasieka stacjonarna ,w której gościliśmy jest tworzona z odkładów z młodymi matkami
W czasie miodobrania z pasiek produkujących umieszczonych w kilku miejscach przywozi górne korpusy z pszczołami. Na miejscu omiata pszczoły tworząc odkład z pszczół z 3 nadstawek dodając matkę w klateczce. Łączone pszczoły z różnych rodzin nie wykazują agresji ,a matki przyjmowane są prawie w 100%.
Dom mieszkalny pszczelarza i pracownia usytuowane są na wzniesieniu. Pasieczysko położone jest poniżej wśród niedawno posadzonych drzewek owocowych.
Po strzemiennym markową miodówką pożegnaliśmy gospodarza i kolegów z zarządu Nadbużańskiego Związku Pszczelarzy ,zapraszając ich na nasze święto do Bukowiny Tatrzańskiej na 30 września b.r.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:    Zobacz poprzedni temat : Zobacz następny temat  
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum Karpacki Związek Pszczelarzy Strona Główna -> Aktualne sprawy Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Regulamin